Η Παρί έκοψε την… πλάκα και πάτησε κορυφή με “ντόρτια” στη Νιμ (video)

Author

Categories

Share

Την κορυφή της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος (Ligue 1) για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν πάτησε η Παρί Σεν Ζερμέν, που επικράτησε με 4-0 της Νικ εκτός έδρας, την ώρα που η ουραγός Ντιζόν της έκανε τη… χάρη και “έκοβε” βαθμούς από τη Ρεν, κρατώντας την στο 1-1.

Οι μηχανές της Παρί Σεν Ζερμέν έχουν «ζεσταθεί» για τα καλά! Οι πρωταθλητές Γαλλίας επικράτησαν εκτός έδρας με 4-0 επί της Νιμ και με την 5η συνεχόμενη νίκη τους στη Ligue 1 “έπιασαν” στην κορυφή, έστω και προσωρινά την Ρεν, που λίγο νωρίτερα είχε αναδειχθεί ισόπαλη, 1-1, με την ουραγό της βαθμολογίας Ντιζόν.

Χωρίς τον Νεϊμάρ (έμεινε εκτός αποστολής λόγω των υποχρεώσεων που είχε με την Εθνική Βραζιλίας στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022) η ομάδα της πρωτεύουσας άνοιξε το σκορ στο 32΄ με τον Κιλιάν Μπαπέ κι έφτασε… χαλαρά στο “τρίποντο” με άλλα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς (83΄ Μπαπέ, 76΄ Φλορέντσι, 88΄ Σαράμπια), παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων που από το 12ο λεπτό έπαιζαν με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε με κόκκινη ο Λαντρέ για δολοφονικό μαρκάρισμα.