Βαθμολογία Euroleague: 12oς ο Ολυμπιακός – Σχεδόν νοκ άουτ η Βαλένθια

Author

Categories

Share

Η 32η αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακός να ανεβάζει το ρεκόρ του στο 15-17 και να ανεβαίνει στην 12η θέση της βαθμολογίας, αφού παράλληλε «σκότωσε» τη Βαλένθια και έκανε δώρο σε Ζενίτ και Ρεάλ Μαδρίτης. 

Δύο «στροφές» πριν από τη λήξη της regular season στην Euroleague ο Ολυμπιακός έκανε «ζημιά» στη Βαλένθια και δώρο στη Ζενίτ, καθώς οι Ρώσοι με ένα ματς λιγότερο μπορούν να συνεχίσουν να ονειρεύονται τα Play Offs, ενώ σχετικά ασφαλής παραμένει και η Ρεάλ Μαδρίτης, παρά την χθεσινή (30/1) συντριβή της από την Εφές Αναντολού, αφού οι «νυχτερίδες» κόλλησαν στο 17-15. Νίκη πέτυχε μετά από καιρό και η Χίμκι, η οποία απλά ανέβασε το ρεκόρ της σε 4-27, αφού από την τελευταία θέση δεν μπορεί να «ξεκολλήσει». 

Τα αποτελέσματα 32ης αγωνιστικής

Ζενίτ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-86
Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 83-108
Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι Μιλάνο 72-93
Ζάλγκιρις – Άλμπα Βερολίνου 96-86
Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 82-97
Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 99-94 (παρ.)
Μπάγερν – Φενέρμπαχτσε 68-77
Χίμκι – Βιλερμπάν 87-85 (παρ.)
Βαλένθια – Ολυμπιακός 79-88

Η Βαθμολογία

1. Μπαρτσελόνα * 23-9
2. ΤΣΣΚΑ Μόσχας * 21-10
3. Αναντολού Εφές * 21-11
4. Αρμάνι Μιλάνο * 20-12
5. Φενέρμπαχτσε * 20-12
6. Μπάγερν Μονάχου 19-13
7. Μπασκόνια 18-14
8. Ρεάλ Μαδρίτης 18-14
9. Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 17-14
10. Βαλένθια 17-15
11. Ζάλγκιρις Κάουνας 16-16
12. Ολυμπιακός 15-17
13. Μακάμπι Τελ Αβίβ 13-17
14. Βιλερμπάν 12-19
15. Άλμπα Βερολίνου 11-21
16. Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 10-20
17. Ερυθρός Αστέρας 9-23
18. Χίμκι 4-27
* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν προκριθεί στα playoffs

Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής

1/4

Μπασκόνια – Αναντολού Εφές 20:00
Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 21:00
Μπάγερν Μονάχου – Ζάλγκιρις Κάουνας 21:30
Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 21:45
Άλμπα Βερολίνου – Βαλένθια 20:00

2/4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 20:00
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Βιλερμπάν 20:00
Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 20:45
Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 22:00

Τo πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής

8/4

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βιλερμπάν 20:00
Ζάλγκιρις Κάουνας – Παναθηναϊκός 20:00
Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης 20:45
Άλμπα Βερολίνου – Ερυθρός Αστέρας 21:00
Βαλένθια – Μπασκόνια 22:00

9/4
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Μακάμπι Τελ Αβίβ 20:00
Ολυμπιακός – Χίμκι 21:00
Αρμάνι Μιλάνο – Αναντολού Εφές 21:45
Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 22:00

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πηγή: newsit.gr

Author

Share